Print Friendly and PDF

تریستور

تریستور چیست ؟

 

تریستور یک قطعه سه پایه الکترونیکی است که وظیفه آن مانند یک کلید قطع وصل می باشد با این تفاوت که این قطعه عملکرد مکانیکی ندارد و بصورت الکترونیکی عمل قطع و وصل را انجام میدهد .

 

ساختمان تریستور ؟

این قطعه همانگونه که گفته شد دارای سه پایه به نام های آند و کاتد و گیت میباشد ، زمانی که به پایه گیت ولتاژ اعمال شود تریستور هادی میشود و به بیان ساده کلید آند و کاتد وصل میشود ، مقدار این ولتاژ بستگی به نوع تریستور دارد که در انواع مختلف تولید شده است ، در این قطعه چهار لایه نیمه هادی بکار برده شده است که بصورت PNPN در کنار یکدیگر قرار گرفته اند .

 

خاموش کردن تریستور ؟

برای خاموش کردن تریستور یا قطع هدایت بین آند و کاتد سه راه وجود دارد یا باید یک پالس ولتاژ منفی به پایه گیت اعمال کنیم یا اینکه پایه گیت را با یک مقاومت به پایه کاتد متصل کنیم یا اینکه جریان ورودی آند را به حداقل برسانیم .

 

کاربررد های تریستور ؟

از جمله کاربردهای تریستور میتوان به مدارات قدرت و الکترونیک صنعتی اشاره کرد ، این قطعه توان بالایی دارد و در دزدگیرها و دیمرهای ولتاژ و دیگر مدارات از آن استفاده میشود.

 

تست تریستور

چون بعضی از تریستورها برای تحریک گیت جریان زیادی را لازم دارند بنابراین همیشه با مولتی متر نمی توان همه تریستورها را تست نمود و به روش زیر بهتر است:
یک باطری ۹ ولتی انتخاب نموده،ولتاژ مثبت را به آند زده و ولتاژ منفی را به یک لامپ کوچک ۳ ولتی داده و سر دیگر لامپ را به کاتد وصل نمایید،در اینحالت باید لامپ خاموش باشد. سپس پایه گیت را به کمک سیمی یک لحظه به آند وصل می کنیم،لامپ باید روشن شود،اگر گیت منفی باشد گیت را به کاتد وصل می کنیم.
سپس سیمی که گیت را به آند اتصال داده جدا می کنیم که لامپ همچنان باید روشن بماند.
نکته : در تریستورهایی که گیت آنها نیاز به جریان کمی برای تحریک دارد،فیش قرمز را به کاتد و سیاه را به آند زده،عقربه مولتی متر که روی رنج ضربدر یک است نباید حرکتی کند سپس آند را به گیت اتصال داده و بر می داریم عقربه باید اهم نشان دهد و همانجا بماند که در اینصورت سالم است.

فقط با یک کلیک,ما را در گوگل محبوب کنید.