Print Friendly and PDF

دوربین مدار بسته AHD

دوربین AHD

 

انواع دوربین های مدار بسته AHD 

1_ AHD-CVI

2_ ‏AHD-TVI

3_‏ AHD

دوربین مدار بسته AHD

همانطور که می دانید یکی از نقاط ضعف دوربین های آنالوگ این است که  رزولوشن پایینی دارد. به همین دلیل یک تکنولوژی جدید پا به عرصه میدان گذاشت به نام AHD . این تکنولوژی برحسب انتقال تصاویر دوربین های مدار بسته بر مبنای سیستم های تلویزیونی دیجیتال (DTV) است. در این تکنولوژی ارسال اطلاعات به صورت آنالوگ انجام می شود ولی نوع کد گذاری آنها متفاوت می باشد که امکان انتقال اطلاعات با حجم بیشتر و در نتیجه گرفتن تصاویر با روزولشن بالاتر را ایجاد می کند.طبیعتا قیمت دوربین ها مداربسته AHD نسبت به دوربین های مداربسته انالوگ به مراتب بالاتر است. به همین دلیل دوربین های انالوگ همچنان از محبوبیت خود در ایران برخوردارند.

به طور خلاصه و مفید دوربین aHD عبات است از جدیدترین تکنولوژی دوربینهای مداربسته  که می توان تصاویر را با کیفیت HD در مسافتهای طولانی با کابل کواکسیال انتقال داد.

در دوربین های AHD همانند سایر دوربینهای HDCVI و HD-SDI و IP و آنالوگ دو پارامتر اساسی چیپ پردازنده و سنسور تصویر موجب بدست آمدن کیفیت های مختلف تصاویر در روز و شب و همچنین تعیین کننده سایر مشخصات دوربین نظیر WDR , BLC , DFOG ,3DNR و. . می شوند.

کابل AHD 

یکی از ویژگی های خوب دوربین های AHD درمقابل طول و کیفیت کابل مصرفی محدودیت و حساسیت پایینی دارد یا به عبارت ساده تر می توان گفت طول و کیفیت کابل در رساندن اطلاعات و کیفیت تصویر دوربین AHD تاثیر بسزایی ندارد. استفاده از کابل های RG59 عادی امکان انتقال سیگنال دوربین AHD تا 500 متری به راحتی میسر است. و همچنین با استفاده از کابل RG60 می توان این مسافت را به 1000 متر نیز رساند.

رزولوشن AHD

رزولوشن دوربین AHD  در نسل اول 1 مگا پیکسل تولید می شداما در نسل دوم به 2 مگا پیکسل افزایش یافت.متأسفانه نسل اول و دوم این دوربین ها با هم از نظر کدگذاری همخوانی ندارند و امکان استفاده همزمان از آنها وجود ندارد.در حال حاضر و با توجه به تکنولوژی موجود امکان تولید دوربین های AHD با روزولشن بالاتر از 2 مگا پیکسلی وجود ندارد.

توجه داشته باشید که DVRهای AHD به هیچ عنوان امکان پشتیبانی از دوربین های HDSDI،HDTVI و HDCVI را ندارند.

 

دوربین مداربسته HDCVI 

در حال حاضر برخی ازشرکت ها برای پوشش دهی نواقصی که در دوربین HD مداربسته وجود داشت دوربین مداربسته آنالوگ جدیدی باعنوان HDCVI را معرفی کرده اند ازجمله مشخصه های دوربین مداربسته HDCVI در ارتقاء فاصله انتقال اطلاعات آن بر روی کابل کواکسیال دوربین مداربسته آنالوگ است . در دوربین مداربسته HDCVI مسافت انتقال اطلاعات از 10 به 500 متر افزایش یافته است و نکته قابل توجه دیگر دوربین مداربسته HDCVI ٬ ارسال صدا و تصویر از روی یک رشته کابل مشترک کواکسیال میباشد.

دوربین مداربسته HDCVI نویز پذیر بسیار پایین داشته و فرکانس مورد استفاده آن نیز پایین بوده و فشرده سازی درآن صورت نمیگیرد . باتوجه به مواردی که ذکر شد می توان نتیجه گرفت که تصاویر ارسالی آن ناواضح و بدون پرش بوده و نویز پذیری آن از دوربین مداربستهHD_SDO پایین تر است .

باوجود امکانات بالایی که دوربین مداربسته HDCVI نسبت به دوربین مداربسته HD_SDI دارد ولی بدون مشکل نیست ازجمله مشکلات دوربین آنالوگ ساختار مداربسته بودن و نیاز به سیم کشی بسته ,هزینه بالا و وضوح تصویر و رزولوشن پایین و نداشتن امکانات پردازش تصویری پایین است .

دوربین مداربسته HD_SDI برای انتقال مسافت بیش از 100 متر نیازبه تقویت کننده دارد که باعث افزایش هزینه می شود .

دوربین مداربسته HDTVI 

این تکنولوژی که اچ دی تیوی آی HDTVI نام دارد مخفف عبارت HIGH DEFINITION TRANSPORT VIDEO INTERFACE است.

درتکنولوژی TVI تصاویرگرفته شده توسط دوربین مداربسته HD به وسیله کابل کواکسیال ارسال می گردد. این تکنولوژی می تواند تصاویر گرفته شده را تا فاصله 300 متری ارسال کند ، در ۳۰ فریم بر ثانیه می تواند سیگنال CVBS 75 اهم آنالوگ از طریق کابل کواکسیال با رزولوشن 1080 و  720   را انتقال دهد  .همچنین این تکنولوژ یمی تواند  سیگنال های دیجیتال را به آنالوگ تبدیل کرده و باعث افزایش مسافت ارسال و کاهش هزینه ها گردد.

در واقع اگر متقاضیانی نیاز به تصاویری با رزولوشن و وضوح تصویر بالاتری بخواهند ، می توانند با تغییر دوربین مدار بسته و دستگاه های DVR آنالوگ خود به دوربین مدار بسته HDTVI و دستگاه های ضبط DVR HDTVI، رزولوشن 1080 را دریافت کنند. در واقع دستگاه های ضبط DVR HDTVI به راحتی با دوربین مداربسته با رزولوشن 1080 و 720 از دیگر برندها نیز سازگاری داشته و لازم نیست که دوربین مدار بسته و DVR هر دو از یک برند باشند.

ویژگی های مشترک این ۳ تکنولوژی
CVI، ‏TVI، ‏AHD‏ چیپ ست های ویدئویی آنالوگ بر پایه کابل کواکسیال می باشند، تمام این چیپ ست های ویدیویی در ‏مجموعه دوربین های امنیتی قرار می گیرند.‏
‏- همه بهمان روش دوربین های آنالوگ سنتی نصب و راه اندازی می شوند و می توان تنها با تعویض دستگاه ‏DVR‏ و دوربین و ‏حفظ ساختار کابل کشی قبلی سیستم نظارت تصویری ‏HD‏ را به روز رسانی نمود. ‏
‏- در مقایسه با ‏HD-SDI‏ فاصله طولانی تر انتقال بدون افت سیگنال.‏
‏- در مقایسه با دوربین مدار بستهIP‏ – ‏CVI، ‏TVI، ‏AHD‏ مشکلاتی مانند تأخیر و افت سیگنال ندارند.‏

در جدول زیر ویژگی های هریک از این دوربین ها با یک دیگر مقایسه شده است 

 

 

جدول مقایسه تکنولوزی های دوربین مدار بسته

مطالب مرتبط

فقط با یک کلیک,ما را در گوگل محبوب کنید.