Print Friendly and PDF

پروژه CALLER ID با AVR

کالرآیدی

مدار caller ID

مقدمه:

یکی از مسائلی که در یک مکالمه تلفنی یا بهتر بگوئیم قبل از برقراری یک مکالمه تلفنی اهمیت دارد این است که به هویت تماس گیرنده پی ببریم. کارشناسان صنعت مخابرات برای این که نیاز کاربران را پاسخ دهنددو روش مختلف را پیشنهاد نمودند که در ذیل به آنها می‌پردازیم.

ارسال کالر آیدی با استفاده از FSK

روش Frequency Shift Keying یا به طور خلاصه FSK روشی کلی برای ارسال اطلاعات بر روی خطوط یا بستر (Carrier) آنالوگمی باشد. این روش به طور گسترده در مودم ها بکار می‌رود و کارکرد آن به این صورت است که هرگاه فرستنده می‌خواهد بیت ۰ را ارسال کند یک موج با فرکانس ۲۲۰۰Hz و وقتی می‌خواهد بیت ۱ را ارسال کند موجی با فرکانس ۱۲۰۰Hz ایجاد می‌کند به این ترتیب می‌توان با ارسال پیوسته فرکانسهای فوق مجموعه اطلاعاتی را ارسال نمود در سمت دریافت کننده با دریافت این فرکانسها به اطلاعات ارسالی خواهیم رسید.
این روش در ارسال شماره تماس گیرنده یا همان کالر آیدی نیز به کار گرفته شده نه تنها شماره تماس گیرنده بلکه حتی می‌توان نام و اطلاعات دیگر را نیز ارسال نمود.

ارسال کالر آیدی با بهره گیری از DTMF

Dual Tone Multy Frequency همان مکانیزی است که در هنگام شماره گیری از روی شماره گیر تلفن خود از آن استفاده می‌کنید. در این روش شما می‌توانید حروف زیر را ارسال و دریافت نمائید:
O/1/…/۹ – A/../D/*/#
به هر یک از این حروف یک فرکانس بالا و یک فرکانس پائین تخصیص داده شده است بطور مثال هنگامی که فرستنده می‌خواهد عددی را ارسال کند یک موج سینوسی برای هریک از این فرکانسها ارسال می‌کند که در دریافت کننده با استفاده از الگوریتم گویرتزل این فرکانسها استخراج شده و به عدد مورد نظر می‌رسیم.

چگونگی دریافت کالر آیدی در استریسک (Asterisk)
همانطور که می‌دانیم استریسک یک PBX نرم افزاری است یعنی تقریبا اکثر کارکردهای سیستم بصورت نرم افزاری پیاده سازی شده از جمله دریافت و رمز گشائی (Decoding) کالر آیدی.

در سیستم استریسک سه گزینه در chan_dahdi.conf / zapata.conf وجود دارد که مرتبط با دریافت کالر آیدی می باشد و عبارتند از:

 

cidstart, usecallerid, cidsignalling

هرکدام از این متغیرها می‌توانند مقادیر زیر را پذیرا باشند:

usecaller id = yes /no

cidstart = ring /polarity

cidsignalling = bell /dtmf

این گزینه‌ها کم و بیش قبلا در متن توضیح داده شده ولی موارد زیر جهت روشن شدن بیشتر معانی آنها اضافه می‌گردد.
usecallerid: مشخص می‌کند آیا استریسک دنبال کالر آیدی بگردد یا خیر، در حقیقت کالرآیدی نمایش داده شود یا خیر

cidstart: این گزینه مشخص می‌کند آیا کالر آیدی بعد از زنگ اول (بین زنگ اول و دوم) ارسال می‌شود یا پس از تغییر polarity

cidsignalling: با این متغیر تعیین می‌کنیم که آیا ارسال کالر آیدی بصورت DTMF است یا FSK، البته در سیستم استریسک انواع مختلف FSK پشتیبانی می‌شود، bell ،v.23 یا غیره

در ایران همانطور که گفته شد cidstart در اغلب موارد ring می‌باشد (بین زنگ اول و دوم) ولی در مواردی نیز قبل از زنگ اول است که استریسک این حالت را پشتیبانی نمی‌کند، البته برای patch مربوط به آن می‌توانید به با این شرکت تماس بگیرید.
در مورد cidsignalling هر دو مورد DTMF و (FSK (bell وجود دارد که این گزینه‌ها را باید از مرکز مخابراتی خود جویا شوید.
در سیستم استریسک کارت‌های تلفنی که با آن همخوانی دارند کلیه فریمهای صوتی را از طریق درایور خاص خود یا DAHDI/Zaptel به استریسک انتقال میدهند و در استریسک ماژولی بنام dsp مسئو لیت پردازش و استخراج فرکانسهای DTMF یا FSK را به عهده دارند، البته کارتهای Sangoma با توجه به نحوه طراحی سخت افزاری آن قابلیت تشخیص DTMF را در روی کارت دارند در صورتیکه در درایو آن گزینه Hardware-dtmf فعال شده باشد، ولی به صورت کلی در خصوص کالر آیدی پردازش در روی کارت وجود ندارد ولی کیفیت کارتها بدلیل سطح قدرت (power) سیگنال بهتر و نویز کمتر بر روی صوت با هم متفاوتند و این مسئله است که تشخیص کالر آیدی را بر روی پاره‌ای از کارتها دچار مشکل می‌کند.
در صورتیکه شما در ایران هستید و در خصوص تشخیص کالر آیدی با استریسک دچار مشکلید، باید از cidstart ،cidsignalling مرکز مخابراتی خود مطمئن شوید در صورتیکه کالر آیدی قبل از زنگ اول ارسال می‌شود برای دریافت patch های مربوط با این شرکت تماس حاصل فرمائید. لازم بذکر است این patch برای همه کارتها یکسان (Hardware Independent) است.
در صورتیکه مطمئین نیستید که کالرآیدی قبل از زنگ اول ارسال می‌شود یا خیر می‌توانید بروش زیر یک مکالمه را ضبط کرده و پس از شنیدن آن از این مسئله مطمئن شوید.

 

عنوان فایل: پروژه CALLER ID

حجم فایل: 965مگابایت

فرمت فایل: شامل سورس میکرو به زبان codevision , bascom و شماتیک مدار

رمز فایل فشرده : g-m-u.ir

دانلود با لینک مستقیم 

مطالب مرتبط

برچسب‌ها, ,

فقط با یک کلیک,ما را در گوگل محبوب کنید.