موتورهای یونیورسال

موتور های یونیورسال یا اونیورسال:

شاید ساده ترین راه برای طرحی موتوری که با منبع تغذیه ac کار کند این است که یک ماشین dc را با استفاده از یک منبع ac به کار بیندازیم.

پس مدار معادل همان مدار معادل موتور سری dc می باشد.

مدار معادل:

موتور اونیورسال

گشتاور القایی موتور dc با استفاده از رابطه ی زیر بدست می آید : tind=k.Ø.Ia
اکر قطب ولتاژ اعمال شده به یک موتور dc موازی  یا سری  عکس شود هم جهت شار میدان و هم جهت جریان آرمیچر عوض می شود و گشتاور القایی حاصل در همان جهت قبل است. بنابراین می توان با موتور dc متصل به به منبع تغذیه ac یک گشتاور نوسانی اما یک جهته بدست آورد.
چنین طرحی برای موتور dc سری عملی است چون جریان آرمیچر و جریان میدان ماشین باید دقیقا در یک زمان عکس شوند. در موتورهای dc موازی القایی کنایی بسیار بزرگ میدان عکس شدن جریان میدان را به تاخیر می اندازد  درنتیجه آن مقدار متوسط گشتاور القا شده درموتور به میزان غیرقابل قبولی کاهش می یابد .
برای اینکه موتور dc بتواند به طور موثری با تغذیه ac کار کند قطب های میدان و قاب استاتور آن باید کاملا لایه لایه باشد. در غیر این صورت تلفات هسته بسیار زیاد خواهد بود.  اگر قطب ها و قاب استاتور چنین موتوری لایه لایه باشد به موتور حاصل یونیورسال می گویند چون می تواند هم با منبع ac و هم با منبع dc کار کند.
وقتی که این موتور با منبع ac کار می کند کموتاسیون آن بسیار ضعیف تر از حالتی است که با منبع dc کار می کند . به علت عمل ترانسفورماتوری که در پیچک های در حال کموتاسیون ولتاژ القا می کند  در جاروبک ها جرقه های اضافی ایجاد می شود . این جرقه ها به میزان زیادی عمر جاروبک ها را کم می کند و می تواند در محیط های خاصی منبع پارازیت رادیویی باشد .

کاربرد موتورهای یونیورسال :
به خاطر اینکه سرعت ثابتی ندارد و موتور جمع وجوری است  در جاهایی که سبکی و گشتاور زیاد ملاک باشد کاربرد دارد مانند : جاروبرقی – مته – لوازم آشپزخانه
کنترل سرعت موتورهای یونیورسال :
بهترین راه کنترل سرعت موتور یونیورسال تغییر مقدار موثر ولتاژ ورودی موتور یونیورسال است . هرچه قدر مقدار موثر ولتاژ ورودی بیشتر باشد سرعت این موتور بیشتر می شود .
در عمل  ولتاژ متوسط اعمال شده به چنین موتوری را با یکی ازمدارهای  شامل SCR  یا TRIAC تغییر داد

یک نمونه موتور یونیورسال:

یک نمونه موتور ینورسال

3 دیدگاه

 • shahin / آبان ۳, ۱۳۹۵ در ۰۹:۳۳

  مختصر و مفید بود. با تشکر فراوان

  پاسخ
 • amir.m / تیر ۸, ۱۳۹۳ در ۱۲:۴۸

  اقا ممنون سایت خوبی دارین این مطلب به دردم خورد .با تشکر

  پاسخ
  • مدیریت سایت / تیر ۸, ۱۳۹۳ در ۱۸:۴۷

   <p>
   نظر لطفتونه .تمام تلاش ما جلب رضایت شماست..
   </p>

   پاسخ