اینورتر چیست و کاربردهای آن

اینورتر

اینورتر چیست؟اینورترها تجهیزاتی هستند که برای تبدیل جریان مستقیم(DC) به جریان متناوب (AC) مورد استفاده قرار می گیرند .در واقع کار اینورتر عکس کار یک یکسو کننده میباشد.

موج تولیدی توسط اینورتر یک موج مربعی می باشد که توسط فیلتر های سلف و خازن به موج سینوسی تبدیل می باشد.همچنین دامنه و فرکانس این موج سینوسی نیز توسط تقویت کننده هایی که در آن تعبیه شد قابل تغییر است.اینورتر در دو نوع سه فاز و تکفاز موجود میباشد.

کاربرد اینورتر:

منبع تغذیه:از اینورتر می توان برای تبدیل برق تولیدی توسط پنل های خورشیدی و یا دیگر منابع DC به برق شهر می توان استفاده نمود.

درایو:از درایو ها برای کنترل موتور های الکتریکی استفاده می شود که قابلیت هایی نظیر کنترل دور,تعویض جهت چرخش,..را دارد که برای کنترل دور از روش کنترل همزمان ولتاژ و فرکانس استفاده میشود برای این منظور برق ورودی اغلب توسط یک یکسو کننده به برق DC تبدیل می شود و سپس توسط اینورتر تغییرات مورد نیاز برای کنترل دور در فرکانس و دامنه موج اعمال می شود و برق خروجی به موتور داده می شود.

انتقال برق به صورت HVDC:در مسافت های بالا برای کاهش تلفات انرژی برق به صورت ولتاژ بالا و در نوع DC انتقال داده می شود که در این سیستم در انتهای خط و در هنگام تحویل انرژی به مصرف کننده باید برق دوباره به صورت AC تبدیل شود که اینورتر  در این زمینه مورد استفاده قرار خواهد گرفت.

منابع برق اضطراری:در منابع برق اضطرای از باتری ها برای ذخیره برق به صورت DC هنگامی که برق شهر وجود دارد استفاده میشود حال زمانی که برق قطع شود انرژی ذخیره شده در باتری ها بلافاصله توسط اینورتر به برق AC تبدیل می شود تا برای مصرف مورد استفاده قرار گیرد.

گرمکن های القایی:این گرمکن ها بر اساس ایجاد جریان های گردابی کارمیکنند و می دانیم که جریان های گردابی باعث ایجاد گرما می شوند و با مجذور فرکانس رابطه مستقیم دارند حال اگر برق شهر را به DC تبدیل نماییم سپس توسط اینورتر فرکانس را بالا ببریم جریان گردابی بالا رفته و از گرمای تولیدی  این جریان های گردابی می توان به عنوان گرمکن استفاده نمود.

دیگر کاربردها:

استفاده در دستگاه های جوش آلمینیوم و فولاد

تهويه مطبوع

درايوهاي الكتريكي وسيله نقليه

و…

در زیر برای آشنایی بیشتر می توانید راهنمای راه اندازی و بهره برداری از یک نوع اینورتر را دانلود نمایید.

 

نام فایل:راهنمای کامل راه اندازی و بهره برداری از یک نوع اینورتر

حجم فایل:1.45 مگابایت

تعداد صفحات:106 صفحه

قالب فایل:PDF

دانلود با لینک مستقیم