Print Friendly and PDF

نیروگاه بزرگ تولید برق در خارج از جو

دانشمندان ژاپنی قرار است بزرگترین نیروگاه خورشیدی را در خارج از جو بسازند.

دانشمندان مرکز تحقيقات هوايی ژاپن (JAXA) طرحی را آماده کرده‌اند که در صورت موفقيت مي‌تواند تاسيسات توليد يک نيروگاه يک گيگاواتی انرژی خورشيدي را طي 25 سال براي اين کشور ايجاد کند.
مقدار بسيار زيادي از انرژی خورشيدی هنگام ورود به جو زمين از بين مي‌روند اما تأسيسات جذب انرژي در بالاي جو میتوانند به منبعی بی پایان از انرژي خورشيدی دست پيدا کنند.
هدف اصلیJAXA اين است که با توليد دو آينه بزرگ و قرار دادن آنها در فضا به صورت 24 ساعته نور خورشيد را به سلول‌های عظيم خورشيدی منتقل کنند تا فرآيند توليد انرژی در فضا انجام شود که طبق برآوردها قادر به توليد 40 برابر انرژی در مقايسه با ساخت چنين مرکزی در زمين است.

نیروگاه خورشیدی خارج از جو

با اين حال بزرگترين مشکلی که در سد راه اين عمليات وجود دارد، انتقال انرژی توليدشده (بدون از بين رفتن) به زمين است. بهترين راه‌حلی که به ذهن مي‌رسد استفاده از ليزر است اما در مطالعات و آزمايشات جديد ليزرها نيز در هنگام عبور از جو دچار مشکلات فراوانی چون از‌ بين‌رفتگی فوکوس خود میشوند.
جديدترين ايده‌اي که به ذهن سازندگان رسيده استفاده از مايکروويو است که در آزمايشاتی در سال 2008 امکان انتقال انرژی به شکل قابل‌ قبولی بين مسافتی طولانی -غير از فضا- فراهم شده بود و دانشمندان اميدوارند با بهبود اين روش، لوازم مورد نیاز را جهت انتقال چنين انرژی عظيمی به زمين فراهم کنند.
پس از فاجعه هسته‌ای فوکوشيما ژاپن اعلام کرد که به‌ مرور نيروگاه‌هاي هسته‌ای خود را از کار می اندازد و از همين رو به دنبال جايگزين‌هايی برای توليد انرژی مورد نياز خود است.

 

مطالب مرتبط

فقط با یک کلیک,ما را در گوگل محبوب کنید.