برد بورد و نحوه استفاده

برد بورد یا مدار چاپی یکی از با اهمیت ترین ابزارهای اساسی در علم الکترونیک است که برای اهداف آموزشی، آزمایشهای قبل و بعد از طراحی مدار و مواردی مشابه در آزمایشگاه های تجهیزات الکترونیکی استفاده می شود. در واقع همه کسانی که به نوعی با الکترونیک در ارتباط هستند باید با برد بورد آشنایی داشته باشند

بردبورد چیست؟

همان طور که می دانید، برای متصل کردن قطعات الکترونیکی و انجام آزمایشات الکترونیکی از قطعه ای به نام مدار چاپی یا برد بورد استفاده می شود. از برد بورد برای تست یک مدار الکترونیکی قبل از بستن نهایی یک مدار روی فیبر مدار چاپی استفاده می شود.

بردبورد‌ها وسایل با اهمیتی هستند که در انواع و شکل ها و اندازه های گوناگون برای شروع کار با قطعات الکترونیکی‌ یافت می شوند؛ واز مزایای آن ها می توان به استفاده از آنها به عنوان یک PCB مجازی اشاره کرد؛ به این صورت که برای بستن هر مدار الکترونیکی دیگر مجبور به طراحی PCB و لحیم کاری و دردسرهای مربوط به آن نخواهیم بود و تنها از برد بورد استفاده می کنیم.

بردبورد صفحه ای است که قطعات مدارهای الکترونیکی را روی آن قرار می دهیم؛ و می توان قبل از تهیه یک برد مدار چاپی، ابتدا مدار مورد نظر را روی آن بسته و نتایج حاصل را بررسی کرد.

بعد از اطمینان از عملکرد صحیح مدار و نتایج، می توان یک برد مدارچاپی تهیه نمود. به علاوه یکی دیگر از مزایای برد بورد این است که می توان پس از انجام آزمایشهای الکترونیکی لازم روی بردبورد، دوباره قطعات را از روی آن باز کرده و یا مجدداً نصب و استفاده کرد.

بردبورد1

تفاوت بردبورد با بردهای سوراخ دار

در بردهای سوراخ دار معمولی، باید پس از نصب هر قطعه در برد، از لحیم کاری استفاده کرده و پایه های آن را در برد لحیم کنیم، اما در بردبورد نیازی به انجام لحیم کاری نیست؛ و فقط کافی است قطعه را روی آن قرار دهیم. با یک فشار کوچک، قطعه نصب می شود و دیگر نیازی به لحیم کاری نیست.

برد بورد2

همچنین در بردهای سوراخ دار معمولی شما باید برای برقراری ارتباط بین آن ها، از سیم استفاده کنید، ولی در بردبورد به صورت پیش فرض تعداد زیادی از اتصالات برقرار شده است. کافی است به اتصالات توجه کرده و قطعات الکترونیکی را در مکان های مناسب قرار دهیم و سپس مدارها را راه اندازی کنیم؛ اما با این وجود، در بسیاری از موارد ما مجبور به استفاده از سیم های کمکی برای برقراری ارتباط بین قطعات هستیم.

یکی از مزایای بردبورد نسبت به بردهای سوراخ دار این است که در صورت حجیم بودن مدار می توان چندین بردبورد را به هم متصل نمود.

برد بورد 3

نحوه کار با بردبورد

کار با بردبورد بسیار ساده است؛ زیرا دارای سوراخ های بسیار زیادی است که این امکان را به کاربر می دهد تا تست مداری را از هرجا که خواست آغاز نماید.

همانطور که در شکل بالا هم مشخص است تمام سطرها با حروف انگلیسی، و تمام ستون ها نیز با اعداد نام گذاری شده اند. این کار برای این است که کاربر در هنگام جای گزاری قطعات در سوراخ ها دچار اشتباه و خطا نشود.

برد بورد

در واقع در برد بورد هر سوراخ دارای یک اسم یا یک آدرس، شامل یک حرف انگلیسی و یک عدد می باشد. هر چند بعد از چندبار استفاده از بردبورد دیگر نیازی به این حروف و اعداد نیست.

نکته مهم در استفاده از بردبورد نحوه اتصال این همه سوراخ به یکدیگر است. در شکلهای زیر اتصالات دو نوع بردبورد کوچک و بزرگ را مشاهده می نمایید:

برد بورد6

یک بردبورد از چهار بخش اصلی تشکیل شده، که در شکل زیر مشخص شده است:

بخش 1 و 4 مربوط به تغذیه است. بدین صورت که می توان این بخشها را به منبع تغذیه متصل نمود و از آنها به دیگر قسمتها انشعاب گرفت. می توان یک طرف را مثبت و طرف دیگر را منفی قرار داد و یا اینکه در یک بخش از هر دو پلاریته منبع استفاده کرد. در بخش 1 و 4 اتصال بین سوراخ های افقی است.

بخش 2 و 3 برای قراردادن قطعات و بستن مدار مورد نظرتان می باشد. در این بخش اتصالات به صورت عمودی است.

بردبورد7

برای استفاده از IC یا سونسگمنت، باید آنها را در قسمت وسط برد بورد، به گونه ای قرار دهیم که پایه های آن در 2 طرف با یکدیگر در تماس نباشند؛ یعنی هر کدام از این قطعات الکترونیکی همیشه بین ناحیه 2 و 3 قرار خواهند گرفت.

اگر قطعات را طوری قرار دهیم که پایه ها به هم متصل باشند یعنی پایه های یک قطعه را در یک ردیف یا یک ستون که سوراخهایش به هم متصل هستند قرار دهیم، یا به کمک سیم اشتباها به هم وصل کنیم، معمولا این کار باعث سوختگی قطعات می شود. همچنین این کار می تواند باعث قطع اتصال سوراخهای بردبورد از داخل شود.

از نصب مستقیم قطعات الکترونیکی دارای پایه های ضخیم روی بردبورد خودداری کنید؛ چون به محل اتصال قطعات الکترونیکی آسیب می رسانند و یا حتی ممکن است موجب شکستگی شوند. برای اتصال آنها قبل از نصب، یک سیم نازکتر مناسب را به پایه های قطعه مورد نظر لحیم کنید.