اتوماسیون صنعتی و اداری

در این بخش میخواهیم در معرفی اتوماسیون توضیحاتی برای شما داشته باشیم .

اتوماسیون چیست ؟

اتوماسیون به صورت خیلی ساده اگر بخواهیم تعریف داشته باشیم عبارت است از خودکار سازی پروسه ها و فرآیند های اداری و یا صنعتی است به عبارت دیگر حذف عملیات انسانی و انجام پروسه ها توسط ماشین .اتوماسیون در سطوح مختلفی قابل انجام است و میتوان بر اساس شرایط بخشی از یک فرآیند یا تمام فرایند را اتوماسیون کرد. همانطور که گفتیم اتوماسیون در دو بخش 1-اداری 2- صنعتی قابل انجام است .

اتوماسیون صنعتی:

اتوماسیون صنعتی

در پروسه ها فرآیند های صنعتی قبل از اتوماسیون اصطلاحی وجود دارد به نام مکانیزه کردن یا رباتیزه کردن که هدف از مکانیزاسیون حذف نیروی انسانی و استفاده از نیروی فیزیکی ربات یا ماشین برای انجام یک فرایند خاص است امام همچنان هوش انسانی در این سطح دخالت دارد ولی بالاتر از مکانیزه کردن اتوماسیون می باشد که یک سیستم مرکزی توسط سنسور های که دارد میتواند شرایط و موقعیت را سنجیده و تصمیمات لازم را نیز بگیرد پس هدف از اتوماسیون کاهش نظارت و خطای انسانی در تصمیم گیری است .خود اتوماسیون هم میتواند سطوح مختلفی داشته باشد در سطح پایین تر بخشی از فرآیند توسط سیستم کامپیوتری و بخشی توسط انشان انجام می شود البته این تفکیک با مکانیزاسیون را داشته باشید که منظور از بخشی از فرآیند منظور بخش تصمیم گیری می باشد در یک سطح بالاتر سیستم میتواند تمام فرآیند را توسط پارامتر هایی که برای آن تعریف شده است با نظارت یک اپراتور انجام دهد و در  سطوح بالای اتوماسیون الگوریتم های هوش مصنوعی نیز به میان آماده و حتی  میتوانند در مورد شرایط پیش بینی نشده هم تصمیم گیری داشته باشد.

برخی از مزایای اتوماسیون صنعتی :

– میتوانند فعالیت های تکرار پذیر را در تعداد تکرار بالا انجام دهند .
– باعث بالا بردن کیفیت محصولات خواهند شد و تمام محصولات را با یک کیفیت  مشخص ارائه خواهند داد .
– دارای سرعت تولید بالا هستند زیرا سرعت تصمیم  گیری و عملکرد بالایی دارند .
– کنترل کیفیت دقیقتر و سریعتر انجام می شود زیرا تمام پارامتر های تولید از قبیل سرعت و دقت قابل کنترل خواهد بود .
– کاهش پسماندهای تولید به دلیل اشتباهات کمتر سیستم
– – افزایش بهره وری واحدهای صنعتی به دلیل بالا برد سرعت کار و مصرف انرژی و نیروی انسانی کمتر
– بالا بردن ضریب ایمنی برای نیروی انسانی و کاستن از فشارهای روحی و جسمی

اجزای یک سیستم اتوماسیون صنعتی :

1-تجهیزات اندازه گیری 2-ترانسدیوسر ها  3-ترانسمیتر ها 4-محرک ها 5 -سیستم های کنترل و کنترل کننده

1-تجهیزات اندازه گیری :

1-این تجهیزات شامل سنسور ها , اندازه گیر ها و تمام قطعاتی می شود که شرایط و پارامتر های مهم سیستم را جمع آوری میکنند مانند سنسوری های فشار ,دما ,حرکت و….

2-ترانسدیوسر ها:

تراتسدیوسر ها به طور کلی مبدل هایی هستند که انواع پارمتر ها ماننده فشار ,دما , میدان مغناطیسی ,جریان ,ولتاژ و…. را  که از سنسور های و اندازه گیر ها دریافت میکنند را میتوانند به یکدیگر تبدیل کنند .

3-ترانسمیتر:

ترانسمیتر ها تجهیزاتی هستند که کمیت های دریافتی را به کمیت های استاندارد که قابل خواندن توسط سیستم های کنترلی باشد تبدیل میکنند.

4-محرک ها

محرک ها تجهیزاتی هستند که پارامتر الکتریکی را تبدیل به حرکت یا فرآیند فیزیکی میکنند .مانند شیر های برقی ,پیستون ها ,الکترو موتور ها ,آژیر و بلند گو و…..

5-سیستم های کنترل :

سیستم های کنترل در واقع مغز هر سیستم کنترلی است و به این صورت پروسه اتفاق میوفتد که شرایط محیطی توسط سنسور و اندازه گیر ها سنجیده می شود توسط ترانسدیوسر و ترانسمیتر به پارامتر استاندارد الکتریکی تبدیل میشود و سپس توسط سیستم کنترل خوانده شده و براساس برنامه و منطق سیستم تصمیم گرفته میشود و در مرحله پایانی توسط محرک ها تصمیم سیستم کنترل اجرایی می شود .البته قایل ذکر است که نمایشگر ها که با عنوان رابط کاربری انسان (HMI) شناخته میشوند نیز جز همین بخش هستند .

اتوماسیون اداری:

اتوماسیون اداری به صورت ساده و کلی می توان به سیستم ها یا نرم افزاری هایی اطلاق کرد که جهت سهولت کار و تسریع در انجام فرآیند های اداری امور نامه نگاری ,دسته بندی ,بایگانی ,ذخیره و توزیع مستندات ,و مدیریت اطلاعات می باشد .

اتوماسیون اداری نیز سطوح مختلفی دارد از سیستم های ساده و ارتباط بین کارکنان گرفته تا سیستم هایی که تمام امور اداری ,مالی ,بازرگانی یک مجموعه را تحت پوشش قرار میدهند .

تیم حرفه ای سایت تخصصی برق آماده انجام پروژه های اتوماسیون شما در تمام نقاط کشور می باشد .جهت کسب اطلاعات بیشتر و تشریح پروژه های خود با ما در تماس باشید .
09120341443 -تبریزی