Print Friendly and PDF

هولولنز مایکروسافت

واقعیت افزوده به ما کمک می‌کند تا المان‌های مجازی را در دنیای واقعی جای دهیم. هولولنز (HoloLens)مایکروسافت کماکان بهترین نمونه از یک هدست است که از پسِ چنین وظایفی برمی‌آید؛ اما این محصول به‌تدریج رقبایی از شرکت‌هایمجیک لیب، اپل و گوگل  را پیش روی خود می‌بیند.

مایکروسافت برای اینکه بتواند در بازار رقابتی حرف تازه‌ای برای گفتن داشته باشد،‌ از شرکت Himax برای تامین هدایتگر موج  این محصول کمک گرفته است. هدایتگر موج یکی از مهم‌ترین و حیاتی‌ترین قطعه‌های هولولنز محسوب می‌شود و کارکرد آن بازتاب تصویر مجازی در چشم‌های کاربر است. همین قطعه است که باعث محدود شدن زاویه دید هولولنز می‌شود؛ مسئله‌ای که به عنوان یکی از جدی‌ترین مشکلات این محصول مطرح شده است.

بر اساس اطلاعات منتشر شده در سایت Thurrott.com، مایکروسافت در نظر دارد تا در توسعه‌ی هولولنز ۲.۰، برای رفع مشکل یادشده، خود وارد عمل شود. در گزارش این وب‌سایت چنین آمده است:

بزرگترین تغییر هولولنز ۲ مربوط به موتور نوری (light engine) آن خواهد بود. ارتقاء مشخصات سخت‌افزاری این قطعه پیچیدگی‌های خاص خود را دارد؛ اما مایکروسافت قصد دارد تا تولید آن را در لابراتوارهای خود انجام دهد. وارد شدن مایکروسافت به فاز توسعه به مفهوم وابستگی آن به شرکت‌های دیگر در زمینه‌ی طراحی و توسعه نیست؛ بلکه در تلاش است تا میدان دید هولولنز را که جزو یکی از محدودیت‌های نسل نخست این محصول بود، گسترش دهد.

مقاله‌های مرتبط:

  • هولولنز 2 از نسل جدید سنسورهای کینکت بهره خواهد برد

هدف مایکروسافت از دنبال کردن این هدف،‌ علاوه‌بر کاهش هزینه‌ها،‌ گسترش میدان دید HoloLens 2.0 خواهد بود. شاید با این برنامه‌ی توسعه بتوانیم برخی از پتنت‌هایی را که مایکروسافت طی سال‌های اخیر ثبت کرده است،‌ در یک محصول واقعی ببینیم. از سوی دیگر، وارد شدن مایکروسافت به فاز توسعه‌ی چشمی هولولنز، به‌دلیل تجربه‌نداشتن ردموندی‌ها در این زمینه و مشکلات مربوط به مقیاس تولید، می‌تواند عرضه‌ی هولولنز ۲ را به تأخیر بیاندازد؛ مشکلی که در گذشته نیز بر سر سرفیس‌هاب، گریبان‌گیر مایکروسافت شد.

ردموندی‌ها پیش از این نیز به‌صورت رسمی درباره‌ی قطعات به‌کاررفته در هولولنز ۲ (HoloLens 2.0) صحبت کرده‌اند که از جمله‌ی آن‌ها می‌تواند به واحد پردازش هولوگرافیکی و سنسورهای تشخیص عمق مبتنی بر کینکت اشاره کرد. امیدواریم خبر منتشرشده به مفهوم آن باشد که هولولنز ۲ در دست توسعه قرار دارد و در برهه‌ای از زمان از راه خواهد رسید.

تامین انرژی هولولنز از کجاست ؟
در زیر درب آن ، مایکروسافت هولولنز را با یک سری از سنسورها به همراه یک CPU و GPU رده بالا مجهز کرده است . اگرچه هنوز باید در مورد جزییات معماری چیپست توضیحاتی داده شود . تنها چیزی که ما می دانیم این است که مایکروسافت یک تراشه ی هولوگرافی و سیلیکون سفارشی ساخت را برای تامین انرژی هدست واقعیت افزوده ی خود به کار برده است .هولولنز برای ایجاد یک تعامل بصری با هولوگرام ، دارای یک واحد پردازنده ی هولوگرافی (HPU ) است تا بتواند داده های زمان واقعی گرفته شده توسط سنسورهای On-board را به آرامی پردازش کند . مایکروسافت اعلام کرده است که این شرکت با ناسا در حال همکاری نزدیکی است تا بتواند این هدست را روانه ی بازار کند.

چه کارهایی را می توان با هولولنز انجام داد ؟
مایکروسافت برخی از کاربردهای جالب هولولنز در ویدئو را به نمایش گذاشته است . در این میان ، هولولنز شما را قادر می سازد با پروژه های کاری همچون مونتاژ مدلهای سه بعدی ،انجام بازی و چت ویدئویی با نسخه ی هولوگرامی اسکایپ و حتی چت زنده تعامل داشته باشید . همچنین مایکروسافت ادعا میکند که هولولنز توانایی ایجاد اشیای سه بعدی از مونتاژ تا انتخاب رنگ های مختلف را دارد.یکی از کاربردهای جالب آن، حداقل برای ناسا،پتانسیل کنترل کاوشگر Curiosity روی مریخ از طریق هولولنز است.در کنفرانس توسعه دهندگان که اوایل سال برگزار شد، ما شاهد کاربردهای دیگر هولولنز نیز بودیم. در این میان دانشجویان رشته ی فیزیولوژی از آن برای بررسی آناتومی بدن انسان استفاده می کردند .
اما آیا می توان با هولولنز بازی کرد؟ خوب مایکروسافت اینکار را به خوبی انجام داده و اولین نمونه از آن در کنفرانس مطبوعاتی E3 2015 مایکروسافت بیان شد.اولین بازی ماین کرفت برای هولولنز طراحی شد و به شما اجازه میدهد نقشه های ساختمانی را به صورت جدولهای فیزیکی در آورید و تنها با گفتن یک جمله ی ساده ی ” جهان را بساز” اینکار را انجام دهید . سپس با دستان خود، می توانید با آیتم ها و شخصیت ها بازی کنید . در رویداد اخیر ویندوز ۱۰ ، مایکروسافت دموی کاملا جدیدی را نشان داد که به عنوان پروژه ی X-Ray شناخته شده و از فناوری واقعیت افزوده استفاده میکند. یک فرد ناشناس وارد صحنه شده و به سرعت هولولنز را می پوشد، به یکی از دیوار ها شلیک میکند و درعرض چند دقیقه ترکی بر روی دیوار ایجاد می شود و یک ماشین فضایی بیگانه از آن به بیرون می آید. روبات ها به خوبی جای دیوار و مبلمان شما را می دانند و این بدین معنی است که این بازی برای شما ساخته شده است . شما می توانید با استفاده از دستورات صوتی نوع اسلحه ی خود را تغییر دهید و دشمن های مختلفی نیز وجود دارد که باید با آنها روبرو شوید .برخی امکانات هیجان انگیز نیز در آن وجود دارد .

قیمت هولولنز چقدر خواهد بود؟
هنوز صحبتی در مورد قیمت این هدست نشده است اما مایکروسافت در یکی از پست های خود اعلام کرده است که قیمت این هدست به دو صورت تجاری و مشتری خواهد بود تا همه ی افراد بتوانند از آن استفاده کنند . همانند تمامی فناوریهای نسل اول ، به خصوص فناوریهای نوآورانه و ابداعی، قیمت آن زیاد هم ارزان نخواهد بود . کیت توسعه ای هزینه ای برابر ۳۰۰۰ دلار دارد .

فقط با یک کلیک,ما را در گوگل محبوب کنید.